Jak znaleźć czas na naukę, czyli miniwarsztat zarządzania czasem: „złodzieje” i „wyłudzacze” czasu

Czasu nie daje się ani magazynować, ani oszczędzać. Ucieka stale i nieodwołalnie, pozostając poza naszym wpływem – nie możemy go zatrzymać. Jak zatem zyskać na czasie, by „wydłużyć” sobie życie? Wystarczy nad nim zapanować i wykorzystać go najlepiej, jak możemy. Wydusić go jak cytrynę: do ostatniej kropli – sekundy.


Jedną z częściej powtarzających się odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie pogłębiamy wiedzy lub nie rozwijamy swoich zainteresowań, jest brak czasu. Wydaje się nam, że mamy go tak niewiele, a ten, którym dysponujemy, wypełniony jest do granic możliwości czynnościami, z których nie sposób zrezygnować. Nic bardziej mylnego. Wystarczy kilka drobnych zabiegów, by to, co – jak nam się wydaje – możemy wykonać dopiero jutro, zrobić dziś.

Seneka powiedział, że „z czasu albo się nas ograbia, albo się go od nas wyłudza, a to, co nam zostaje, znika niepostrzeżenie”. Aby zatem zapanować nad swoim czasem, musimy przede wszystkim ograniczyć możliwości owego wyłudzania i ograbiania. Czas wyłudza od nas wiele osób i robią to one najczęściej nieświadomie – koleżanka, która dzwoni w czasie pracy, aby poplotkować, i taka rozmowa trwa około godziny, pracownik innego działu spotkany na korytarzu, który właśnie postanowił podzielić się z nami swoją opinią na temat odrzuconego projektu.

Z kolei „złodzieje”, „pożeracze” czasu to bezproduktywne czynności, które wykonujemy często nawet nieświadomie, a bez których z powodzeniem moglibyśmy się obejść. Największym „pożeraczem” czasu jest oglądanie telewizji, coraz częściej staje się też nim surfowanie po Internecie (w celach czysto rozrywkowych).


Wniosek jest prosty: aby czas nie przeciekał nam przez palce, powinniśmy przede wszystkim walczyć z „wyłudzaczami” i „grabieżcami”. Jednak, aby wyeliminować ich z naszego życia, musimy najpierw zidentyfikować sytuacje i czynności, które zabierają nam czas. Pomocna może się tu okazać tabela, którą zamieszczamy pod tym linkiem. Pozwala ona ocenić, na ile racjonalnie wykorzystujemy swój czas i czy przypadkiem nie jesteśmy ofiarami „wyłudzaczy” i „grabieżców” czasu.


Jeżeli z wypełnionej tabeli wynika, że w naszym życiu często mamy do czynienia z wyłudzaniem i grabieżą czasu, oznacza to, że powinniśmy podjąć walkę o swój czas. Na początek warto ograniczyć „wyłudzaczy” i „grabieżców” czasu. Wbrew pozorom to bardzo łatwe. Często na przykład wystarczy uprzejmie informować rozmówców, że w tej chwili nie możemy im poświęcić tyle czasu, ile by chcieli, ale że możemy umówić się z nimi na inny termin. Albo ograniczyć czas poświęcany na bezmyślne oglądanie telewizji czy surfowanie po Internecie bez określonego celu. A przede wszystkim warto uporządkować i zhierarchizować zadania, które mamy do wykonania w danym czasie, wyznaczyć swoją „godzinę spokoju” i nauczyć się efektywnego wykorzystania czasu.

Napisano na podstawie kursów ESKK: „Psychologia i socjologia” oraz „Błyskawiczne przyswajanie wiedzy”.

Tekst pochodzi z bloga naszego Partnera

 

 
czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>