Baw się kartkami

Bardzo popularnymi metodami nauki słówek są te, wykorzystujące karteczki. Najpopularniejsze jest oklejanie sprzętów domowych kartkami z napisanymi w obcym języku nazwami rzeczy, określeniami koloru czy „czynności” (np. czerwona książka stoi na półce).


Niektórzy przygotowują sobie niespodzianki – kartki z nowymi słowami chowają w różnych miejscach – kiedy się na nie natykają, szybko czytają, sprawdzają, czy znają znaczenie i kontynuują pierwotną czynność. Kartki-niespodzianki możesz chować wszędzie – w szufladzie biurka, w notesie, pod klawiaturą komputera, w okładce płyty – wybieraj takie miejsca, do których na pewno w najbliższym czasie będziesz zaglądać. Ale możesz sprawić sobie też niespodzianki okazjonalne – np. kartkę z jakąś „zimową frazą” włożyć do czapki, która czeka na następną zimę..

Nie wiesz, jak bawić się kartkami podczas nauki języka? Sprawdź tutaj.

Twoje otoczenie – mieszkanie, pokój może współpracować z Tobą podczas nauki języka z wykorzystaniem kartek. Słówka z listy, którą masz opanować, skojarz z poszczególnymi elementami wystroju wnętrza – na przykład – słowo oznaczające sukienkę, z szafą, makijaż – z lustrem, wakacje – z pejzażem na kalendarzu. Porozkładaj kartki z tymi słówkami na tych przedmiotach, z którymi dane słowo skojarzyłeś i wyobraź sobie, że spacerujesz po pokoju – ubierasz sukienkę, robisz makijaż, bo jedziesz na wakacje. Kiedy będziesz sobie przypominać słówka, wyobrazisz sobie szafę, lustro, kalendarz – i od razu przypomnisz sobie te obcojęzyczne wyrazy, o które chodzi. Swój „spacer” możesz „wydłużać”, dopisując wyrażenia i zwroty związane ze słówkiem pierwotnym. W ten sposób stworzysz całe opowiadanie i sporo zapamiętasz.

Metodą nauki słówek, która wykorzystuje kartki (tym razem zapisane dwustronnie) są fiszki. Naprawdę warto poświęcić chwilę i wykonać je osobiście (najlepiej, by mieściły się w jakimś pudełku, choćby po zapałkach). Z jednej strony napisz wersję obcą, z drugiej – polską. W ten sposób możesz uczyć się w dowolnym miejscu (o ile Twoje pudełko mieści się w kieszeni).


To świetny sposób na powtórki, np. w tramwaju, kolejce itp. Niektórzy preferują wykonywanie fiszek według kategorii – np. słownictwo związane z rodziną, ze zdrowiem, z jedzeniem itp. Jeśli uznasz, że nie masz czasu na robienie fiszek – możesz kupić gotowe zestawy. To koszt nieprzekraczający 10 złotych. Można wybierać między słownictwem a zagadnieniami gramatycznymi, słownictwo bywa też pogrupowane w różne kategorie i przygotowane dla kilku poziomów zaawansowania. 

Napisano na podstawie materiałów kursu ESKK „Błyskawiczne przyswajanie wiedzy”.

Tekst pochodzi z bloga naszego Partnera

 


 

 

 

czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>