Szybkie uczenie się - mnemotechniki

Adam Mickiewicz urodził się z wielkim PAWIEM na głowie, a zmarł, trzymając w swych dłoniach LALĘ. Niedorzeczne? Niekoniecznie. To zdanie z pewnością zapamiętasz na długo. O wiele dłużej niż takie, w którym podalibyśmy daty urodzenia i śmierci wieszcza. Okazuje się bowiem, że uczenie się np. dat nie musi być nudną „pamięciówką”. Wystarczy, że wykorzystasz proste i skuteczne sposoby na zapamiętanie informacji. Mnemotechniki.


Mnemotechniki narodziły się w starożytnej Grecji. Stało się to za sprawą poety Simonidesa. Wykorzystywane były w starożytności przez wybitnych poetów, filozofów i polityków. Z upływem lat mnemotechniki były udoskonalane i wykorzystywane do nauki nowych dziedzin życia. Obecnie techniki pamięciowe największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych. Do naszego kraju „przybyły” stosunkowo niedawno. Nie są jeszcze powszechnie stosowane w polskim systemie edukacyjnym.

Techniki pamięciowe opierają się na naturalnych możliwościach ludzkiego umysłu: uruchomieniu w procesie zapamiętywania prawej półkuli mózgowej oraz naturalnym przeniesieniu zapamiętywanej informacji do pamięci długookresowej. Jedną z ciekawszych mnemotechnik jest System Grey’a, czyli zakładkowa metoda pamięciowa, która ułatwia zapamiętywanie cyfr.

Daty historyczne, numery telefonów, daty urodzin i imienin, adresy, PIN – liczby i numery pojawiają się w naszym życiu bez przerwy. Metodę zapamiętywania numerów z wykorzystaniem wyobrażenia przedmiotów zamiast liczb dr Richard Grey nazwał: „Literowe ekwiwalenty liczb”. Dlaczego literowe? Zaraz się przekonasz. Metodę tę zmodyfikował Harry Lorayne. Aby zrozumieć ideę zakładkowej metody zapamiętywania liczb, trzeba zapoznać się z fonetycznym alfabetem odpowiadającym poszczególnym cyfrom. W technice tej bowiem każdej cyfrze przyporządkowana została jedna lub dwie spółgłoski, z których później tworzyć będziemy obrazy. Tak, tak, obrazy, w tej technice, jak zresztą w każdej mnemotechnice, wykorzystujemy fakt, że nasza pamięć lepiej zapamiętuje obrazy i symbole.

Na początek trzeba zapamiętać fonetyczny alfabet Lorayne’a:

 

  • 1 to T (skojarz jedynkę rzymską z obrazem litery T – pionowa kreska)
  • 2 to N (rzymska dwójka ma dwie pionowe kreski, podobnie jak N)
  • 3 to M (małe m posiada trzy pionowe kreski, tak jak trójka rzymska)
  • 4 to R (powiedz głośno: czteRy, to zrozumiesz, dlaczego 4 to R)
  • 5 to L (rzymskie L to pięćdziesiąt!)
  • 6 to J (małe odwrócone j przypomina 6)
  • 7 to K (K to jakby połączenie dwóch siódemek, jednej pisanej normalnie, drugiej odwróconej)
  • 8 to F (małe f czasami przypomina 8)
  • 9 to B (tu wszystko zależy od Ciebie – sam dokonaj skojarzenia).
  • 0 to Z (przecież to zero!)


Spółgłoski odpowiadające poszczególnym cyfrom nazywają się zakładkami.


Czas na odszyfrowanie zdania z początku artykułu: Adam Mickiewicz urodził się w roku 1798, a zmarł w roku 1855.


1798 – TKBF, 1855 - TFLL


Obok bezsensownego ciągu liczb powstał równie bezsensowny ciąg liter. Gdzie ułatwienie? – zapytasz. Gdy wstawisz jednak samogłoski między spółgłoski tak, by utworzyły one wyrazy, powstaną słowa, które o wiele łatwiej zapamiętać. Czasem podstawowe zakładki stosujemy wymiennie z ich dźwięcznymi lub bezdźwięcznymi odpowiednikami. I tak: T zamieniamy w D, K w G, F w W, P w B, Z w S. Jest to duże ułatwienie w tworzeniu wyrazów. Wróćmy zatem do naszego przykładu. Starając się zapamiętać daty urodzin i śmierci Mickiewicza, zwykle kojarzymy, że żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Dlatego odrzucamy początkowe cyfry i staramy się utworzyć wyrazy, biorąc pod uwagę tylko dwie ostatnie cyfry roku. I tak: 98 mają w alfabecie Lorayne’a odpowiedniki: BF. Trudno utworzyć z nich polski wyraz, dlatego B zastępujemy literą „P”, a „F” – „W” – mamy PAWIA. Podobnie z datą śmierci – „55 to w alfabecie Lorayne’a LL (prawda, że LALA od razu przychodzi do głowy?). Teraz wystarczy zbudować takie zdanie, które pozwoli nam utworzyć mocne skojarzenie, zobaczyć zabawny obraz w wyobraźni i... gotowe:


Adam Mickiewicz urodził się z wielkim PAWIEM na głowie, a zmarł, trzymając w swych dłoniach LALĘ.


Prawda, że zabawne i... proste? A przy tym bardzo skuteczne. Ale jest tu jedno „ale” – podstawowe zakładki pamięciowe (spółgłoski) służą do tworzenia z nich wyrazów-symboli liczb dwucyfrowych.


O tym, jak zapamiętać dłuższe ciągi cyfr oraz o innych mnemotechnikach możesz przeczytać w kursie „Błyskawiczne przyswajanie wiedzy”, na podstawie którego powstał ten artykuł. Znajdziesz tam także wiele ćwiczeń pozwalających opanować podstawowe mnemotechniki oraz szybkie czytanie. 

Napisano na podstawie materiałów kursu ESKK „Błyskawiczne przyswajanie wiedzy”.

Tekst pochodzi z bloga naszego Partnera

 

 
czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>