Burza mózgów, czyli o kreatywnym myśleniu

Twórcze myślenie może skutecznie pomóc w nauce – przydaje się podczas rozwiązywania zadań praktycznych, pisania wypracowań czy tworzenia projektów. Również pracodawcy wśród wielu kryteriów, którym sprostać powinni kandydaci do pracy, niemal zawsze wymieniają tę umiejętność. Zdolność ta uwarunkowana jest w dużym stopniu poziomem inteligencji, wymaga jednak usprawniania i ćwiczeń.

Szybkie uczenie się - mnemotechniki

Adam Mickiewicz urodził się z wielkim PAWIEM na głowie, a zmarł, trzymając w swych dłoniach LALĘ. Niedorzeczne? Niekoniecznie. To zdanie z pewnością zapamiętasz na długo. O wiele dłużej niż takie, w którym podalibyśmy daty urodzenia i śmierci wieszcza. Okazuje się bowiem, że uczenie się np. dat nie musi być nudną „pamięciówką”. Wystarczy, że wykorzystasz proste i skuteczne sposoby na zapamiętanie informacji. Mnemotechniki.

Baw się kartkami

Bardzo popularnymi metodami nauki słówek są te, wykorzystujące karteczki. Najpopularniejsze jest oklejanie sprzętów domowych kartkami z napisanymi w obcym języku nazwami rzeczy, określeniami koloru czy „czynności” (np. czerwona książka stoi na półce).

Jak znaleźć czas na naukę, czyli miniwarsztat zarządzania czasem: „złodzieje” i „wyłudzacze” czasu

Czasu nie daje się ani magazynować, ani oszczędzać. Ucieka stale i nieodwołalnie, pozostając poza naszym wpływem – nie możemy go zatrzymać. Jak zatem zyskać na czasie, by „wydłużyć” sobie życie? Wystarczy nad nim zapanować i wykorzystać go najlepiej, jak możemy. Wydusić go jak cytrynę: do ostatniej kropli – sekundy.

Czym są mnemotechniki, czyli o sposobach skutecznego zapamiętywania

Któż z nas nie marzy o tym, żeby wygłaszać długie przemówienia bez konieczności korzystania z notatek, by szybko i na długi czas zapamiętywać numery kont czy w krótkim czasie efektywnie opanować słownictwo języka obcego? Okazuje się, że stosunkowo łatwo możemy posiąść takie umiejętności.

Piosenka barów mlecznych, czyli jak skutecznie uczyć się słówek

Z pewnością spotkałeś się z sytuacją, kiedy ktoś zabawnie spolszczał jakieś obcojęzyczne wyrażenie. Jakiś czas temu furrorę zrobiło „tłumaczenie” tytułu piosenki U2 „With Or Without You” brzmiące „Łychą wydał Ci” (tytułowa „piosenka barów mlecznych”). Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że właśnie tego rodzaju wyrażenia zapamiętujemy? I że zazwyczaj jesteśmy też w stanie przypomnieć sobie oryginalne brzmienie? Okazuje się, że w takich sytuacjach wykorzystujemy metodę swobodnych skojarzeń, jeden z najprostszych sposobów poprawiających skuteczność zapamiętywania słówek z języka obcego.

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>