Pytanie do eksperta: jak się przygotować na rekrutację ukrytą?

„Lider w branży … w związku z dynamicznym rozwojem … poszukuje …” – znacie to? Ogłoszenie rekrutacyjne, obowiązki, wymagania, oferta, wszystko na swoim miejscu, oprócz jednego szczegółu – nazwy pracodawcy. Diabeł tkwi w szczegółach – twierdzi wielu kandydatów i buduje w wyobraźni obraz korporacji z piekła rodem. Czy jest jednak tak straszny jak go malują? Nie zawsze, a w zasadzie, zwykle nie. Co więcej, do rozmowy rekrutacyjnej z pracodawcą – anonimem również można się przygotować. Jak? Zapytaliśmy eksperta. 

Co ma do ukrycia ukryty pracodawca? Czy warto odpowiadać na ogłoszenia ukryte? Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, skoro specjalnie nie wiadomo dokąd aplikujemy? Kiedy można zapytać o nazwę pracodawcy?

 

Hanna Strzesak

 

Junior Recruitment Consultant | Grafton Recruitment Polska

 

Bardzo często w ogłoszeniach o pracę zamieszczanych przez agencje rekrutacyjne nie pojawia się nazwa firmy, dla której dana rekrutacja jest prowadzona. Wynika to z różnych powodów, a najczęściej zadawanym pytaniem przez kandydata jest: „Co to za firma?”. Obiektywnie patrząc, nie ma to znaczenia biorąc pod uwagę kwalifikacje i umiejętności kandydata. Dlaczego? Poziom znajomości języka, umiejętność obsługi różnych programów czy systemów, zachowanie w różnych sytuacjach, cechy osobowości czy plany zawodowe i aspiracje nie zmieniają się bez względu na to, do jakiej firmy aplikuje kandydat. Rekrutacja ukryta pozwala wyeliminować naginanie faktów pod konkretną firmę.

Pytanie o motywację może być wyzwaniem dla kandydata, jeśli nie zna nazwy organizacji. Nie ma żadnego punktu odniesienia, nie ma argumentów do poparcia swoich słów. W ten sposób myśli większość kandydatów i nie jest to podejście do końca słuszne. W takim razie jak odpowiadać na pytanie o motywację do pracy, jeśli nie wiemy jaka to praca? Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia, w którym jest dużo informacji o wymaganiach, obowiązkach oraz kilka słów opisujących firmę. Można odnieść swoje doświadczenie zawodowe do obowiązków wymienionych i zastanowić się, jakby wyglądała potencjalna praca. Czy byłaby ciekawsza? Pełniejsza wyzwań? Po zapoznaniu się z wymaganiami stawianymi przez klienta można zbudowac sobie obraz osoby, której firma poszukuje i porównać go ze swoją sylwetką zawodową. Należy również powiedzieć o motywacji wewnętrznej. O tym, co jest ważne dla kandydata w pracy, dlaczego lubi robić to co robi. Z jakimi ludźmi nie lubi, a z jakimi lubi pracować. Co ceni sobie w pracodawcy, jakiego przełożonego chciałby mieć? Nie są to łatwe pytania i nad odpowiedzią na nie warto się zastanowić przed rozmową.

Jeśli podczas spotkania rekruter powie jaka firma jest jego klientem, wtedy jak najbardziej można uzupełnić swoją wypowiedź jeśli, oczywiście, firma jest kandydatowi znana. A co zrobić, jeśli rekruter nazwy organizacji nie zdradzi? Pytać wprost, a może próbować zgadnąć? Nie będzie w złym tonie zapytanie się, czy można poznać nazwę firmy. Jeśli osoba prowadząca rozmowę będzie mogła odpowiedzieć, z pewnością przekaże szczegoły dotyczące firmy i stanowiska. Jeśli jednak nie będzie mogła na takie pytanie odpowiedzieć i zakomunikuje to wyraźnie, wtedy nie wypada zgadywać czy dociekać pytając o charakterystyczne szczegóły, takie jak np. adres firmy.

Rekrutacja ukryta może sprawić, że kandydat będzie się czuł niekomfortowo, ale są sposoby, żeby obniżyć poziom stresu i poczuć się pewniej. Najbardziej niezawodnym jest dobre przygotowanie, zastanowienie się nad swoim profilem zawodowym, nad swoimi oczekiwaniami oraz kolejnymi krokami w swojej karierze. Warto pamiętać o tym, że rekrutacja ukryta może przynieść dla kandydata dużo korzyści: jeśli odpowiedzi na pytania będą szczere, a nie dopasowane do tego, co chciałby usłyszeć potencjalny przyszły pracodawca, istnieje większa szansa na lepsze dopasowanie do organizacji, a co za tym idzie - większe zadowolenie pracownika.

 
przejdź do kategorii
czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>