Pytanie do eksperta: jak odpowiadać na pytania rekrutera?

Rozmowa kwalifikacyjna. 45 minutowy turniej odbijania piłeczki, w którym stawką jest zdobycie upragnionej posady. Punkt za każdą dobrą odpowiedź. Przeciwnik – inni kandydaci. Sprzymierzeniec – rekruter. Z takim nastawieniem najlepiej wybrać się na kolejne spotkanie rekrutacyjne. Ponieważ w sporcie liczy się zgrany team, warto wiedzieć jak odpowiadać na kolejno zadawane pytanie by ilość zebranych przez nas punktów uplasowała nas na szczycie klasyfikacji. Jak to osiągnąć? Zapytaliśmy eksperta. 

Jak maksymalnie wykorzystać 45 minut rozmowy kwalifikacyjnej? Jakich odpowiedzi oczekuje rekruter? Jakiego słownictwa używać? Co interesuje rekrutera?


Hanna Strzesak

Junior Recruitment Consultant | Grafton Recruitment Polska

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, decydujące. Rozmowa rekrutacyjna jest najczęściej jedyną okazją do zaprezentowania siebie i warto zadbać o to, żeby to wrażenie było pozytywne. Wszystko zależy od tego co powiemy. Co i jak powiemy. Najlepiej opisane, najbogatsze doświadczenie nie obroni się, jeśli kandydat nie będzie potrafił odpowiadać na pytania. Panuje powszechna opinia, że dobre dokumenty mówią same za siebie. Tak nie jest.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że rekruter chce zawsze usłyszeć tylko i wyłącznie prawdę. Każdy stara się zrobić na rozmowie dobre wrażenie, ale nie wolno koloryzować. Większość informacji zawartych w CV można zweryfikować już na etapie pierwszej rozmowy. Jeśli okaże się, że kandydat kłamie czy mija się z prawdą, rekruter może utracić do niego zaufanie. Zawsze należy podawać prawdziwe powody rozstania się z firmą, podejmowania pewnych wyborów czy mówić prawdę o obecnej sytuacji życiowej. Kandydaci ukrywają pewne fakty obawiając się, że postawi ich to w złym świetle. To nie prawda. W o wiele gorszym świetle postawi kandydata przyłapanie go na koloryzowaniu czy zmiana faktów z jego życia. Nawet najbardziej błahe kłamstwo sprawia, że rekruter zadaje sobie pytanie: „Dlaczego kandydat/ ka mi tego nie powiedział/a?”. Jeśli pojawi się brak zaufania - sytuacja kandydata wyglądać będzie kiepsko. Nie można traktować tego jako chęci odwetu, ale obawy o to, że w dalszych etapach rekrutacji kandydat być może znów będzie przeinaczać fakty, a rekruter poświadcza za każdą rekomendowaną osobę swoim nazwiskiem.

Kolejną istotną rzeczą podczas rozmowy rekrutacyjnej jest sposób przekazywania myśli. Należy pamiętać, że standardowa rozmowa rekrutacyjna trwa ok. 45 minut. To bardzo mało czasu, a przekazać należy wiele informacji. Podczas rozmowy rekruter zadaje konkretne pytania, na które chce poznać odpowiedź. Jak należy odpowiadać? Przede wszystkim należy mówić na temat. Jeśli kandydat jest pytany o obowiązki w obecnej pracy, to należy udzielić odpowiedzi, która pozwoli rekruterowi na lepsze zapoznanie się z profilem zawodowym kandydata. Bardzo często zdarza się, że kandydat używa formy pierwszej osoby liczby mnogiej i mówi o tym, czym się zajmuje firma, dział, koledzy. Nie o to chodzi. Owszem, informacje te są istotne, żeby poznać kontekst sytuacji zawodowej kandydata, ale jeszcze ważniejsze jest to, co kandydat faktycznie robi. Odpowiedź na pytanie musi być zwięzła. Nie może składać się z jednego zdania nawet, jeśli jest ono podrzędnie złożone. Ale nie można przesadzać. Pytań pada na rozmowie wiele, nie ma więc czasu na wylewność.

Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem formalnym i tak ją należy traktować. Dlatego należy zadbać o odpowiedni język będący nierozerwalnym elementem autoprezentacji. Nie chodzi tu o wprowadzenie sztucznej atmosfery czy udawanie, że jest się kimś, kim się nie jest. Chodzi o okazanie szacunku osobie, z którą rozmawiamy oraz o pokazanie, że proces poszukiwania pracy traktuje się poważnie.

Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się dobrze przygotować, zastanowić się nad tym, o co możemy być zapytani i przećwiczenie odpowiedzi przed lustrem. Należy również pamiętać o tym, że uśmiech i otwarta, pozytywna postawa nie tylko pomoże nam wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, ale również sprawi, że będziemy bardziej zrelaksowani podczas spotkania.


 
przejdź do kategorii
czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>