Niezbędnik studenta: 5 darmowych aplikacji na iPada

Tablety nieśmiało wkraczają na sale wykładowe. Jeszcze nie zwyciężyły z popularnymi laptopami i netbookami, ale pozostaje to prawdopodobnie kwestią czasu. Są lekkie, szybko się uruchamiają i łatwo mieszczą w studenckiej lnianej torbie. Prezentujemy 5 darmowych aplikacji z AppStore, które według redakcji Youngpro.pl są absolutnym must have w IPadzie żaka.

To prawda, korzystając z tabletu nie zostaniemy mistrzami klawiatury, w tej kategorii zwycięża fizyczna klawiatura. Może dlatego nie będzie raczej rozwiązaniem dla studentów notujących słowo w słowo wykład profesora. Tablet wygrywa z netbookiem i laptopem w kategorii mobilność – nie trzeba nosić kilku kilogramów sprzętu łącznie z zasilaczem. Wgrywając natomiast kilka pożytecznych aplikacji z powodzeniem je zastąpi. Sprawdzi się jako podręczna biblioteka zapełniona książkami i notatkami, centrum multimediów i rozrywki, przeglądarka stron internetowych, a nawet edytor tekstu.

Portal Youngpro.pl podpowiada, jakie aplikacje powinny znaleźć się na IPadzie studenta.


 

Aplikacje dla studenta: Google Drive, król mobilności wśród aplikacji biurowych

Google Drive pozwala tworzyć, udostępniać i przechowywać pliki w jednym miejscu. Jest to prywatny, wirtualny dysk połączonym z adresem poczty Gmail o pojemności 5GB. Domeną aplikacji są jednak pliki biurowe – teksty, prezentacje, arkusze kalkulacyjne. W prosty sposób można wykonać notatkę z zajęć, a następnie udostępnić ją swoim znajomym, albo szybko stworzyć zaległą prezentację multimedialną podczas przerwy między zajęciami i przesłać plik do wykładowcy. Z powodzeniem będzie również wspierała wysiłki całej grupy podczas pisania pracy zaliczeniowej – wszystkie osoby mogą online pracować i edytować dokument jednocześnie, nie ma więc później potrzeby łączenia 5 plików w jeden.

Google Drive to absolutny must have w tablecie studenta. Aplikacja dostępna na AppStore i Google Play.


 

adobeAplikacje dla studenta: Adobe Reader – czytasz, notujesz, zaznaczasz

Adobe Reader to zdecydowanie najlepsza aplikacja służąca do przeglądania dokumentów, notatek, publikacji, książek zapisanych w formacie PDF. Nagrane pliki można wygodnie porządkować w folderach i przechowywać w pamięci urządzenia, dzięki czemu najważniejsze lektury będą dostępne w trybie offline. Dzięki temu nie złamią się kręgosłupy żaków, którzy lubią mieć omawiane na zajęciach książki zawsze przy sobie. To nie wszystko, aplikacja przypadnie do gustu także tym studentom, którzy uważają, że w tekście ważne jest wszystko, a ich książki świecą w ciemnościach od ilości podkreśleń kolorowym markerem – umożliwia bowiem zakreślenie wskazanych fragmentów jak również dodanie komentarza, rysunku, czy nawet przekreślenia fragmentu tekstu. To ostatnie szczególnie spodoba się tym, którzy mają krytyczny stosunek do czytanego tekstu, a naukowy sceptycyzm to przecież cnota.

Adobe Reader to zwycięzca redakcji w kategorii przeglądania dokumentów. Aplikacja dostępna na AppStore, Google Play oraz Windows Store.


 

preziAplikacje dla studenta: Prezi – prezentacje nieszablonowe

O Prezi pisaliśmy już przy okazji zestawienia 5 najlepszych programów do tworzenia prezentacji multimedialnych. Definitywnie zrywa on z obowiązującą konwencją linearnego przeglądania slajdów – slajd po slajdzie. Prezi umożliwia stworzenie czegoś na kształt wielkiej, interaktywnej mapy myśli. Trudno oddać w słowach efekty – audytorium ma wrażenie płynnego prowadzenia po omawianej treści, a całość wygląda nad wyraz estetycznie.

Aplikacja Prezi na IPada daje użytkownikom identyczne możliwości, a nawet nieco je poszerza. W odróżnieniu od przeglądarkowej wersji narzędzia, można bowiem tworzyć i edytować prezentacje także w trybie offline. Dla studentów i pracowników naukowych program jest całkowicie darmowy.

Aplikacja Prezi na IPada to pierwszy wybór redakcji w kategorii tworzenie prezentacji multimedialnych. Dostępna za darmo na AppStore.


 

recordingAplikacje dla studenta: Recording Lite, zwykły dyktafon

Student musi czasami coś uwiecznić, coś nagrać, ale niekoniecznie posiada dyktafon. Ten byłby przydatny podczas nagrywania badania, wywiadu bądź wykładu. Istnieje wiele darmowych aplikacji, które spełniają funkcję dyktafonu. Wybór jest trudny. Chociażby dlatego, że w kategorii aplikacja z podstawowymi funkcjami dyktafonu, poszczególne aplikacje nie różnią się wiele od siebie. Wypróbowaliśmy kilka i wskazujemy na Recording Lite.

Ta aplikacja pozwoli studentowi na rejestrację dźwięków, odsłuch i udostępnienie nagrania via mail. Rozwiązanie proste i spełniające podstawowe potrzeby. Recording Lite dostępny jest za darmo na App Store.


 

totesmnotesAplikacje dla studenta: Totes m’Notes – efektowne, spersonalizowane notatki

Totes m’Notes jest bezpłatną aplikacją służącą do sporządzania notatek, personalizowania ich wyglądu, intuicyjnego katalogowania, oraz dzielenia się zapisaną wiedzą. Nie jest tak wszechstronna jak Google Drive, jest za to dużo bardziej kolorowa, efektowna, a używanie jej to sama przyjemność. Różnicę między tymi dwoma aplikacjami lepiej odda porównanie między zgrzebnym dokumentem sporządzonym w popularnym Wordzie, a kreatywnymi zapiskami w wielkim studenckim zeszycie.

Totes m’Notes obudzi w niejednym żaku dziecko kreatywne i pozwoli dobrze zorganizować notatki z różnych zajęć. Aplikacja dostępna za darmo na App Store. 


 

 

 

czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>