Pytanie do eksperta: jak osiągnąć work-life-study balance?

Przed młodym talentem stoi naprawdę wiele zadań. Musi się sprawdzić jako student, praktykant, pracownik, ale także dziecko, czy kumpel. Mało który student może sobie pozwolić na luksus „tylko studiowania”, a mało który pracownik, potrafi zostawić pracę o godzinie 17 i nie myśleć już więcej o niej przez cały wieczór. Czy jest jakaś recepta na zrównoważenie naszego życia prywatnego, zawodowego i studenckiego? Zapytaliśmy eksperta.

 

Patrycja Michałowska, Career Coach

W dzisiejszych czasach pełnimy wiele różnych ról społecznych iw związku z tym mamy dużo różnych obowiązków. Nie ma jednej uniwersalnej metody ich pogodzenia, Kluczem może być odpowiednie ustalenie priorytetówJeżeli mamy sesję, to z pewnością najbardziej powinniśmy skupić się na nauce do egzaminów. Jeżeli w pracy, bądź na stażu mamy do wykonania jakiś ważny projekt, to on się stanie wtedy naszym priorytetem. Warto pytać samego siebie i sprawdzać „co mam do zrobienia?”, „co jest jeszcze na mojej liście?” i nadawać poszczególnym zadaniomodpowiednią wagę. Należy się przy tym zastanowić ile czasu zajmie nam dana aktywność. Czy jest to aktywność, którą jestem w stanie wykonać w ciągu jednego dnia, a może będę potrzebował na to całego tygodnia? Czy będę musiał zajmować się tą sprawą sam, czy mogę liczyć na pomoc innych? W ustalaniu priorytetów może nam pomóc rozróżnienie spraw według skali ich ważności i pilności. Korzystając z tego podziału będziemy w stanie wskazać zadania ważne i pilne (te na tu i teraz, wymagające natychmiastowej reakcji i naszego pełnego zaangażowania), zadania ważne i niepilne (których realizację możemy zaplanować, odłożyć w czasie), zadania pilne i nieważne (część z tych zadań możemy zazwyczaj komuś zlecić) oraz zadania nieważne i niepilne (nim nadajemy najniższy priorytet i możemy zajmować się nimi, kiedy nie ma już nic ważniejszego do zrobienia).

Pamiętajmy również, że mamy tylko jedno zdrowie. Nawet jeżelipędzimy i na raz pracujemy, studiujemy, oddajemy projekty, no to bez naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, nie będziemy wystarczająco efektywni.

Ważna jest również umiejętność postawienia swojej własnej granicy i rozróżnienia życia zawodowego od prywatnego. Mogę w pracy dawać z siebie wszystko, natomiast dom jest moją prywatną strefą, gdzie odpoczywam, zajmuję się swoimi pasjami i spotykam się z przyjaciółmi. Ten podział niebezpiecznie się zaciera w chwili, w której przynosimy pracę do domu. Wtedy jest dużo trudniej oddzielić te dwa aspekty życia i najczęściej któryś z nich traci

Jeżeli wróciliśmy już do domu, ale nasze myśli nadal absorbuje praca, warto po prostu się czymś zająć. Wyjść na spacer, uprawiać sport,. Powinniśmy odpoczywać w inny sposób niż się „męczymy”. Jeśli pracujemy intelektualnie (uczymy się, realizujemy projekt), powinniśmy dla równowagi znaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak człowiek się zmęczy, to od razu zyskuje lepszy humor, a jego uwaga koncentruje się na czymś innym niż problemach zawodowych.


 

Patrycja Michałowska - Career Coach i Specjalista ds. HR w dużej międzynarodowe firmie. Na co dzień wspiera klientów w budowaniu ich potencjału, doskonaleniu kompetencji i rozwoju kariery zawodowej Absolwentka socjologii (Uniwersytet Jagielloński) i filozofii (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Podyplomowe Studium Coachingu. 

 

 

czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>