A jak AIESEC, I jak Indonezja

Jeżeli plan A nie wypali, to alfabet ma jeszcze 25 innych liter – mówi Ewa Hercka, studentka europeistyki i członek AIESEC. Trzeba jednak przyznać, że plan A okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś pełni funkcję Wiceprezydenta ds. Marketingu i HR oraz posiada doświadczenie w koordynowaniu międzynarodowych projektów. Największą przygodą był jednak plan I – w ramach programu wolontariatu pomagała małym i średnim firmom w odległej Indonezji.

 

Youngpro.pl: Dlaczego wolontariat AIESEC i dlaczego Indonezja?

Ewa Hercka: Wybrałam wolontariat AIESEC ponieważ działając lokalnie w projekcie zajmującym się wymianą, goszcząc w swoim domu praktykantów z różnych zakątków świata, mogłam dostrzec wartość takiego wyjazdu oraz obserwować rozwój tych osób oraz przygodę jaką przeżyli. Moim celem był wyjazd do Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ jest to zakątek świata o którym mało wiedziałam i chciałam poznać ich kulturę poprzez doświadczenie jej ‘na własnej skórze’. Ostatecznie na Indonezję zdecydowałam się przez konsultacje z osobami, które tam były, a ponadto przekonała mnie tematyka projektu.

Czym zajmowałaś się w Indonezji?

Wyjeżdżając na wolontariat z AIESEC (program Global Citizen www.globalcitizen.pl) aplikuję się na konkretny projekt o konkretnej tematyce. Ja wzięłam udział w „Social Enterprise Consultancy Project”, który polegał na konsultacji małych i średnich przedsiębiorstw w Indonezji i pomocy w rozwiązywaniu ich problemów związanych z działalnością ich przedsiębiorstwa. Byliśmy w stanie wnieść do tych firm europejskie spojrzenie i pomysły, których czasem im brakowało. Samo przebywanie z obcokrajowcami było dla nich ogromnym wydarzeniem, a przede wszystkim była to okazja do wymiany spostrzeżeń, dyskusji.

Czego nauczyłaś się podczas wolontariatu?

Przede wszystkim doświadczenie to potwierdziło mnie w przekonaniu, że nie warto czekać aż coś dobrego przydarzy Ci się w życiu, należy działać i dążyć do tego poprzez konkretne akcje! Poznanie tej kultury i doświadczanie jej przez ponad 2 miesiące pozwoliło mi się jeszcze bardziej otworzyć na świat oraz zrozumieć myślenie innych ludzi. Wcale się tak od siebie nie różnimy!

Jakie wspomnienia przywiozłaś ze sobą z Indonezji?

Najbardziej utkwiły mi w głowie przepiękne widoki oraz smak jedzenia! Pierwszy raz w życiu miałam okazję znaleźć się w miejscach, o których nigdy nawet nie śniłam oraz mieć przyjemność zasmakowania tradycyjnej indonezyjskiej kuchni. Wszystkie te wspomnienia powiązane są oczywiście z ludźmi, którzy towarzyszyli mi przez ten cały okres i których nigdy nie zapomnę!

Co możesz poradzić studentom, którzy nadal się wahają?

Jak już wcześniej wspomniałam, wychodzę z założenia, że należy ryzykować i sprawdzać się w nowych sytuacjach. Tylko w taki sposób będziemy się w stanie rozwijać i poznawać siebie. If ‘Plan A’ didn’t work – the alphabet has 25 more letters! Stay Cool!


 

Ewa Hercka: studentka III roku Europeistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Poprzez działalność w AIESEC od 2011 roku miała okazję koordynować 2 edycje projektu edukacyjnego skierowanego do szkół na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego, sprowadzić do Polski 16 praktykantów z zagranicy, wyjechać na dwumiesięczny wolontariat do Indonezji, a obecnie sprawować funkcje Wiceprezydenta ds. Marketingu i HR. Te wszystkie doświadczenia pozwoliły jej rozwinąć się personalnie i zdobyć praktyczne umiejętności m.in. w zarządzaniu projektami. 

 

 


 

 

 

czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>