Wolontariat pracowniczy wciąga

Idea wolontariatu pracowniczego niestety nadal kojarzy się niektórym z bezpłatnymi praktykami studenckimi. Praktyka jest jednak inna. Wolontariat pracowniczy to zespół konsultantów biznesowych remontujący dom dziecka, albo audytorzy tworzący przedstawienie dla dzieci. Wspiera ich pracodawca - organizacyjnie i finansowo. Jedno „ale”: to wciąga – ostrzega Małgorzata Zawada z PwC, wolontariuszka Fundacji „Podaruj Siebie”

Youngpro.pl:Czym jest wolontariat pracowniczy?

Małgorzata Zawada: Jest to możliwość zaangażowania swojego czasu w różnego rodzaju działania charytatywne w firmie. W każdej organizacji wolontariat przybiera nieco inną formę. Często są to jednorazowe akcje prowadzone z domami dziecka lub ośrodkami pomocy społecznej, takie jak na przykład „Listo do Św. Mikołaja”. To, w jakiej formie mamy możliwość angażować się w te akcje zależy najczęściej od tego jak duży nacisk firma kładzie na taką działalność i czy przy danej firmie istnieje fundacja.

PwC od początku swojej działalności angażowało się w działania wolontariackie. W 2005 r. stworzono fundację „Podaruj siebie”, która skupia się głównie na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Działalność Fundacji w PwC opiera się na kilku programach i są one związane głównie z szeroko rozumianą pomocą dzieciom (od organizacji koncertów charytatywnych na rzecz chorych dzieci przez pomoc w remoncie domu dziecka do warsztatów teatralnych). Współpracujemy na stałe z kilkoma ośrodkami i zależy nam, aby nasze wsparcie było nie tylko finansowe, ale wiązało się z rozwojem dzieci.

Jak wygląda wolontariat pracowniczy w praktyce?

Jednym z ciekawszych projektów, od którego zresztą ja zaczęłam swoją przygodę z fundacją, był konkurs fotograficzny organizowany przy współpracy z uczniami z jednego z liceów warszawskich. W konkursie brała udział młodzież z tego liceum oraz z grupa osób z ośrodka socjoterapeutycznego z okolic Warszawy. W czasie trwania konkursu dzieci miały okazję odwiedzić się nawzajem i robiąc zdjęcia poznać swoje środowiska oraz przekonać się, że pomimo różnic tak naprawdę nie są od siebie bardzo inne. Niesamowitym doświadczeniem była możliwość obserwowania ich zaangażowania i tego jak powoli otwierają się na siebie. Co najważniejsze, po zakończeniu konkursu obydwie strony wyraziły chęć do kolejnych wspólnych przedsięwzięć! I takie oczywiście miały miejsce!

Na co może liczyć wolontariusz w PwC?

Na pewno na otwartość i możliwość realizowania swoich pomysłów. Na wsparcie innych pracowników, bo nawet w trakcie trudnego projektu zawsze znajdzie się ktoś, kto zgłosi chęć udziału w akcji charytatywnej. Także, co ważne, na wsparcie ze strony firmy, bo jak się okazuje to nie zawsze jest takie oczywiste, natomiast PwC bardzo poważnie traktuje działalność fundacji i docenia rolę oraz zaangażowanie wolontariuszy.

Co w wolontariacie pracowniczym sprawia największą satysfakcję?

Mi osobiście dużą satysfakcję daje świadomość, że dzięki moim działaniom jakieś dziecko uśmiechnie się chociaż na chwilę. Że widzę autentyczną zmianę w warunkach, w jakich mieszkają dzieci, że mogą pojechać na wakacje. Działalność wolontariacka często nie jest łatwa, jednak bardzo otwiera na otaczający świat i wierzę, że dzięki każdej naszej akcji zmieniamy czyjś świat chociaż odrobinę na lepszy.

Pokolenie Y vs Pokolenie X - która generacja PwC chętniej angażuje się w działania wolontariackie?

Ja jestem daleka od takich podziałów między pokoleniami X, Y. Wydaje mi się, że jest to kwestia bardzo indywidualna i to kiedy ktoś się urodził nie ma aż tak dużego wpływu. Myślę, że zależy to od momentu, w którym teraz jesteśmy, bo nasze priorytety oraz możliwość angażowania się w różnego rodzaju działalność zmieniają się wraz z tym, na jakim etapie właśnie się znajdujemy w życiu. Ja mam nadzieję, że już zawsze uda mi się znaleźć czas na działalność charytatywną, bo przecież form jest bardzo dużo, a wiem z doświadczenia, że to wciąga!

 


Małgorzata Zawada: Starszy Specjalista ds. Rekrutacji i Wizerunku Pracodawcy, PwC Polska | Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Swoją karierę zawodową zaczynała jako nauczycielka języka angielskiego, ale zawsze interesowała się tematyką zasobów ludzkich dlatego ukończyła podyplomowo Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na SWPS. Od 2008 r. pracuje w PwC, gdzię m.in.była koordynatorem międzynarodowego programu rozwojowego Genesis Park oraz koordynowała cykliczne szkolenie dla nowych pracowników "Monthly Induction". Od marca 2012 roku dołaczyła do zespołu Recruitment & Attraction, gdzie zajmuje się budowaniem wizerunku firmy jako pracodawcy. Prywatnie uwielbia oglądać filmy, jeździć na rowerze i nie wyobraża sobie świata bez muzyki.  


 

 

 

 

czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>