Plany są po to, aby je zmieniać

Nie wyjechałaby na wakacje bez wcześniejszego planu na aktywny wypoczynek. Jak sama przyznaje – dobrze mieć plan, ale taki, który można zmienić, dostosowując go do aktualnej sytuacji. Ta zasada działa zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Aneta Szara, regionalny kierownik ds. personalnych opowiada nam o swojej pracy w Tesco. 

Kończyła liceum muzyczne w Krakowie marząc o karierze pianistki, ale życie zweryfikowało te plany i poszła na studia nie mające nic wspólnego z muzyką. Chociaż przyznaje, że do tej pory muzyka zajmuje ważne miejsce w jej życiu. – Jestem bardzo aktywną osobą, która szuka wyzwań – nie jest mi obce nurkowanie, surfing i narty. Sport jest dla mnie bardzo istotny, ale muzyka także, bo z niej wyrosłam.

Rozwijamy się – ja i sklep

Do Tesco trafiła zaraz po obronie pracy magisterskiej. – To było tuż po wakacjach. Dokładnie we wrześniu 2002 roku rozpoczęłam pracę w Dziale Administracyjno-Prawnym. Po niecałym roku przeniosła się do Działu Logistyki i nigdy tej decyzji nie żałowała. – To był bardzo ciekawy okres – centralizacja magazynów. Powstawały wówczas pierwsze magazyny w Teresinie, wprowadzaliśmy nowe systemy dostaw. My się uczyliśmy i nasi dostawcy się uczyli. Zdobyłam wówczas duże doświadczenie, ale postanowiłam zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami zawodowymi. I od lutego 2005 roku Aneta rozpoczęła pracę, w Marketingu a dokładniej w dziale Planowania Handlu. – Zajmowałam się podziałem przestrzeni promocyjnej w sklepach, prowadziłam szkolenia dla pracowników nowo otwieranych sklepów. Ale zmiany są już chyba na stałe wpisane w moją karierę. Wkrótce trafiłam z powrotem do Działu Administracyjnego, który był już wtedy częścią Działu Personalnego. Tu też dużo się działo, bo był to okres związany z integracją z Leader Price oraz reorganizacją działu.

Zmiany? Lubię to

– Na tym nie koniec. W lipcu 2007 roku rozpoczęłam pracę jako specjalista w Dziale Wynagrodzeń i Świadczeń. Tu byłam już bliżej samych pracowników. Dwa lata później zostałam kierownikiem. Zajmowałam się szeroko pojętą polityką płacową, procedurami firmy, świadczeniami, ale także wartościowaniem stanowisk. Był to bardzo ciekawy okres. Tesco, jako duża firma daje swoim pracownikom możliwość nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Tak też było u Anety. – Wszystkie te zmiany były mi proponowane. Ktoś się pojawiał i pytał, czy nie chciałabym spróbować swoich sił na innym stanowisku. Zawsze krok dalej. Jestem z tych zmian bardzo zadowolona, bo dały mi szerokie spojrzenie na duży obszar naszego biznesu. Każdy z tych etapów był na swój sposób wyjątkowy i przełomowy. Każdy na pewno był inny. Nie jestem w stanie wskazać na jeden, który był najlepszy. :) Poza tym lubię wyzwania, lubię jak dużo się dzieje. Ledwo kończy się jeden projekt, ja już myślę o następnym.

Inspiruję i jestem inspirowana

Od marca 2012 do lutego 2013 Aneta pełniła funkcję kierownika ds. wspierania programów rozwojowych. – Na tym stanowisku kluczowe było pozyskiwanie zaangażowania osób które bezpośrednio wspierają rozwój swoich utalentowanych podwładnych. Według mnie sukces rozwojowy zależy od wsparcia przełożonego. Bardzo cenię sobie pracę z młodymi ludźmi. – Młodzi wnoszą świeżość i zarażają niesamowitą energią. Lubię wspierać młode talenty, bo sama jako młoda pracownica Tesco spotkałam na swojej drodze osoby, od których zawsze mogłam uzyskać wsparcie i zrozumienie i wiem, jakie to ważne. Miałam duże szczęście bo za każdym razem trafiałam na przełożonych, którzy mnie inspirowali, od których mogłam się wiele nauczyć, którzy byli dla mnie autorytetem.

Pracuję z pasją

Aneta powtarza, że na komfort pracy wpływa atmosfera, ludzie, a przede wszystkim interesujące zadania. – Dla mnie ważne jest to, że mogę oddać się pracy. Jeśli to, co robię przynosi mi satysfakcję, to najlepszy doping do dalszego rozwoju. Staram się nie odpuszczać, jak coś idzie nie po mojej myśli. Jestem tylko człowiekiem, więc czasem mam chwile zwątpienia, ale szybko biorę się w garść. Słucham ludzi, bo to tylko w ten sposób można nawiązać relację. Jeśli ludzie darzą się zaufaniem, to powstaje zespół, który chce osiągać więcej.

Od marca tego roku mam okazje sprawdzić się w nowej dla mnie roli – regionalnego kierownika ds. personalnych, który ma pod swoją opieką 16 sklepów w regionie śląskim. To kolejne wyzwanie i możliwość zdobycia ciekawego doświadczenia. Staram się jak najszybciej wdrożyć w nowe zadania i poznać nowy zespół. Jestem otwarta na wszelkie wskazówki, staram się w porę dostosowywać działania do aktualnej sytuacji, tak, aby być jak najbardziej na bieżąco.


  aneta szara


 

 

 

Tesco


 

 

 

czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>