Jak napisać list motywacyjny? 4 proste kroki do dobrego LM.

List motywacyjny jest dokumentem aplikacyjnym skierowanym bezpośrednio do osoby podejmującej decyzję rekrutacyjną, którego celem jest opisowe przedstawienie kandydatury w kontekście wymagań stanowiska pracy.

Początekjak napisac LM

Szkielet i formatowanie listu motywacyjnego są precyzyjnie określone. Od kandydatów wymaga się przestrzegania standardowego wyglądu i rozkładu treści zawierającego dane kontaktowe i formalne, wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

  • Dane kontaktowe kandydata, miejscowość wraz z datą, odbiorca. Podane w tej sekcji dane są niezbędne dla rekruterów do efektywnego zarządzania dużą ilością dokumentów aplikacyjnych.
  • Wstęp. Celem wstępu jest poinformowanie rekrutera na jakiego stanowiska dot. przesłana aplikacja i czy jest to odpowiedź na konkretne ogłoszenie, a jeśli tak, to na jakie. Jeżeli kandydat przesłał swoją aplikację do pracodawcy, dowiadując się o wakacie w inny sposób, również powinien o tym napisać.
  • Rozwinięcie. Jest to kluczowa i najobszerniejsza sekcja listu motywacyjnego. Umieszcza się w niej doświadczenia zawodowe i edukacyjne oraz kompetencje i cechy osobowościowe, które świadczą o dopasowaniu do stanowiska i wymogów pracy. Jest to również miejsce na poinformowanie rekrutera o sukcesach zawodowych, awansach, szczególnych osiągnięciach, czy zakończonych powodzeniem projektach.
  • Zakończenie. W ostatniej części dokumentu podkreśla się zainteresowanie ofertą pracy oraz wyraża się gotowość spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej by pełniej zaprezentować własną osobę. List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie A4, adresuje się go do konkretnej osoby bądź instytucji i jest dokumentem o wymowie formalnej.

Na koniec

Przyjmuje się, że list motywacyjny zapisuje się w formacie pliku wyszczególnionym w treści ogłoszenia. Jeśli nie wskazuje ona na żaden konkretny format pliku to poleca się format PDF lub .doc.

 


 

 

 

czytaj rownież

 

1dzien

Zadaliście naszym ekspertom dziesiątki pytań i otrzymaliście tyle samo odpowiedzi. Młode talenty z korporacji zdały Wam relację ze swojego dnia pracy.

zobacz co się działo >>

Nauka nie boli! Udowodnili to doświadczeni metodycy nauczania, którzy odpowiadali na Wasze pytania podczas 2. dnia eventu. Udostępnione testy kompetencyjne nadal czekają na śmiałków! 

zobacz co się działo >>

Better better, czyli jak efektywnie robić coś dla siebie. Eksperci opowiedzieli jak się motywować, jak ćwiczyć ciało i umysł, jak podróżować i nie stracić ani minuty wolnego czasu. 

zobacz co się działo >>